Yaşlı Bakım Merkezi

Yaşlı bakım merkezi, ileri yaşın getirdiği komplikasyonlar nedeniyle kişisel ihtiyaçları için yardım alması gereken kişilerin bakımında uzmanlaşmış kurumlardır. Bu kurumlar, yaşlı ve hasta bireylerin olası tüm ihtiyaçları için uygun çözümler geliştirmektedir.

Yaşlı bakım merkezi aracılığıyla yalnızca bakım hizmetleri verilmez. Aynı zamanda kronik ya da diğer hastalıkların tedavi ve takibinde bu alanda hizmet veren kurumların desteği söz konusu olacaktır. Yaşlının tüm gereksinimleri için alanında uzman kişiler tarafından hizmet alınır, bu sayede sürecin konforlu, rahat geçmesine olanak tanınmış olur.

Yaşlı Bakım Merkezi Nedir?

Yaşlılık, pek çok açıdan kişinin dışarı bağımlı olduğu bir dönemdir. Eklem rahatsızlıkları, ameliyatlar ve kronik hastalıklar nedeniyle çeşitli sorunlar meydana gelir. Kişinin hareket kabiliyeti kısıtlanmış olabilir ve sürekli alınan ilaçlar söz konusudur. Bu durumlarda hem kişinin hem de ailesinin zorlandığı hususlar ortaya çıkar. Yaşlı bakım merkezi, bu tarz sorunlar için geliştirilmiş bir çözüm olarak görülebilir.

Yaşlı bakım merkezleri çeşitli biçimlerde hizmet verebilir. Yaşlının tam zamanlı ya da sadece gündüz konakladığı yaşlı bakım evi Ankara gibi büyük şehirlerde oldukça yaygındır. Ayrıca eve destek için giden hasta bakıcı vb. ile kişinin kendi evinde bakım alması da mümkündür.

yasli-bakim-merkezi

Yaşlı gündüz bakımevi gündüz yaşlının hem sosyalleşmesini hem de bakım almasını sağlayabilen kurumlardandır. Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri de daha kapsamlı hizmetleri de içinde barındırarak, benzer bağlamda çalışmalar yürüten kurumlardır.

Yaşlı Bakım Hizmetleri Nelerdir?

Yaşlılık dolayısıyla ortaya çıkabilecek pek çok ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçların bazıları genel geçer, bazıları ise tamamen duruma ve kişiye özeldir. Yaşlı bakımı konusunda verilebilen hizmetlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişisel bakım ve temizlik hususunda destek olma,
 • Yemek hazırlanması ve beslenme desteği,
 • İlaç takibi ve hastaya ilaçlarının verilmesi,
 • Gerekli durumlarda tuvalet ihtiyacına yönelik yardım ve hizmetler,
 • Kişinin sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamasına yardım vb.
yasli-bakim-merkezi

Bu hizmetler için uzman kişilerin bulunduğu yaşlı bakım evleri ve hastanın evde bakım hizmeti almasını sağlayan çeşitli kurum ve firmalar söz konusudur. Yaşlı bakımevi genellikle kişinin gündüz ya da tam zamanlı olarak konakladığı yerdir. Evde bakım merkezi tarafından ise hasta kendi ev konforunda ve ailesinin yanında bakım hizmeti alabilmektedir. Kendi rutini dahilinde tüm ihtiyaçları kolaylıkla ev ortamında karşılanabilir.

Yaşlı Hasta Bakımı

Yaşlılık, doğası itibariyle insanın pek çok hastalık açısından savunmasız olduğu bir dönemdir. Hastalık ve kaza sonrası komplikasyonların iyileşmesi de yaşlı hasta için diğer kişilerden daha uzun sürmektedir. Bunların yanı sıra yaşlılar fiziksel ve ruhsal olarak daha hassas olabilmektedir. Bu nedenle yaşlı hasta bakımı, mümkün olduğunca temkinli biçimde uygulanması gereken işlemleri içermektedir.

Yaşlı ve hasta kişilerin olası bakım ihtiyaçlarından bazıları şu şekildedir;

 • Yara bakımı,
 • Pansuman,
 • Çeşitli tetkik ve tahliller,
 • İlaç reçetelendirilmesi,
 • Serum takılması,
 • Kan alınması vb.

Bu işlemler, evde hasta bakımı yapan merkezler tarafından ev ortamında yapılabilmektedir. Gerekli izin ve sertifikalara sahip, sağlık personelleri bulunduran evde bakım merkezi tarafından bu hizmetler verilebilir. Gerekli ekipman kurum tarafından sağlanır. Bu da hastanın evden çıkmadan, kolay bir şekilde tedavi sürecinin devam etmesine olanak tanır. Pek çok hasta ve yaşlı kişi için hizmetin büyük avantajları bulunmaktadır.

yasli-bakim-merkezi

Yaşlı ve Hasta Bakım Merkezi Ankara

Ankara, pek çok yaşlı ve hasta bakım merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Bunda şehrin büyük, çalışan kişi potansiyeli yüksek bir yer olmasının etkisi vardır. Bakım ihtiyacı olan yaşlılar da nüfusun kalabalık olmasına paralel şekilde fazladır.

Bir bakım merkezi arayışındaki kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar şu şekildedir;

 • Hizmet verilen kurumun deneyimi,
 • Prensipleri,
 • Çalışanların yetkin ve deneyimli olması,
 • Kurumun gerekli izin ve belgelere sahip olması.

Bu koşulları sağlayan kurumlar aracılığıyla alınmayan yaşlı ve hasta bakımı hizmeti, hasta açısından riskli olacaktır. Hastanın bakımında yapılabilecek hatalar ve ihmaller oldukça ciddi sonuçlara yol açabilir

NTS Medicare Evde Bakım Merkezi, tüm bu noktalarda yüksek uzmanlık ve deneyim sahibi bir kurumdur. Evde hasta bakımı, yaşlı bakımı ve evde sağlık hizmetleri almak için Özel NTS Medicare Evde Bakım Merkezi’ne başvurabilirsiniz. Tüm hizmetlerimizle ilgili bilgi almak ve fiyatları öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.