Yaşlı Sosyal Destek Hizmeti

Randevu Al

Hizmet İletişim Formu Mobil

Yaşlı sosyal destek hizmeti huzurevleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, yaşlı hizmet merkezleri ve yaşlı dayanışma merkezleri tarafından sunulmaktadır.

Yaşlı sosyal destek hizmeti; yaşlı kişileri huzurlu bir ortamda korumak, bakmak ve bu kişilerin sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyet sağlayan sosyal hizmet kuruluşlarıdır.

Randevu Al

Hizmet İletişim Formu

Yaşlı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yaşlanmak hayattan kopmak demek değildir. Kişinin gündemi takip etmesi sağlanmalı, dergi, gazete ve kitap okumaları düzenli şekilde yapılmalıdır.
 • Hafızayı korumak çok önemlidir. Bilmece çözmek, bilgi yarışmaları izlemek ve not almak hastanın hafızasını keskin tutacaktır.
 • Yaşlı insanları evde ve odalarında yaptıkları küçük şeylere dahil etmek bireyin sosyal yaşama ayak uydurması için oldukça önemlidir.
 • Kişinin öğrenme yetisinin azaldığını fark ettiğiniz andan itibaren bir şeyler öğrenmesi için zorlamak ya da unuttuklarını zorla hatırlamasını istemek yaşlı bireyde yetersizlik hissini uyandıracağından bu konuda hassas davranılması gereklidir.
 • Evde alınacak bir kararda veyahut herhangi bir konuda yaşlı bireye danışılmalı ve fikirlerine önem verildiği hissettirilmelidir.
 • Yaşlının mümkün olduğu ölçüde bağımsızlığı desteklenmeli, yapılabiliyorsa giyinme, soyunma, tuvalet, yeme ve içme faaliyetlerinin kendisi tarafından yapılması sağlanmalıdır.
 • Kısacası sürekli hareketsiz kalmak hareketsizliği çağırmaktadır. Bundan kaynaklı olarak onu zorlamayacak şekillerde hareket edilmesi sağlanmalıdır. Kısa yürüyüşler ya da bacak egzersizleri yapmasına destek olunmalıdır.
 • Yaşın ilerlemesi ile beslenme alışkanlıkları da gözden geçirilerek değiştirilmelidir. Yememesi gereken besinlere ve özel olarak alması gereken gıdalara göre bir yemek listesi hazırlanarak sağlıklı beslenme sağlanmalıdır.
 • Sağlığı ile ilgili herhangi bir beklenmedik durumla karşılaşıldığında mutlaka ilgili doktorlarla kontak kurulmalıdır.

Evde Bakım Alternatifini Ne Zaman Düşünmeye Başlamalısınız?

Yakınınızın beslenmesi, düzenli ilaç kullanımı, sağlığı ve ahlakı, yalnızken bile kendini güvende hissetmesi ve uygun sosyal ilişkilerle ilgili sorularla ilgilenmeye başladığınızda, evde bakımın alternatiflerini düşünebilirsiniz.

Hastanın sağlık sorunlarına bütüncül yaklaşımı önemlidir. Hastalıkları, kullanılan ilaçlar, psikososyal durumu, beslenmesiyle birlikte değerlendirilmeden şifa sağlanması mümkün değildir. Hastayı tanıyan, genel değerlendirme yapabilen, uzun dönem takibi sağlayabilen, kolay ulaşılabilen evde bakım doktoru ile hasta ve yakınları kendini güvende hissetmektedir.

Evde bakım doktoru organizasyonu ile hastayı birincil takip eden doktoru, yardımcı sağlık personeli ve hasta yakınları arasındaki sağlam iletişim ile doğru hasta takibi sağlanır. Sistemde tüm verileri ile kayıtlı hasta tekrar başvurduğu zaman dilimlerinde kendisini tanıyan problemlerine hâkim bir hekim ile karşılaşır.

NTS Medi-Care Evde Bakım Merkezi doktor, hemşire ve bakım görevlilerinden (hastabakıcı) oluşan profesyonel kadrosuyla;

 • Özbakımını yapamayan yaşlılar
 • Beslenemeyen Hastalar
 • Yatak yarası olan hastalar
 • Yatağa bağımlı hastalar
 • Terminal dönem (Şifası olmayan, sona yakın) hastalar

Ev ortamında kaliteli sağlık hizmetini sunmaktadır.

Refakat Hizmetleri

Hemşire Refakati

Önleyici destek hizmetlerinden düşük riskli hastalara, evde yoğun bakım sonrası bakıma kadar, hastanın ihtiyaçlarına göre geniş bir yelpazede bakım desteği verilmektedir. 12 saat aralıklarla pratisyen hekim gözetiminde bakım verilmektedir. 7 gün 24 saat veya saat başı hemşire hastanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ilgilenmektedir. Hizmet hastanın özel ortamı olan evinde verildiğinden, seçilecek personelin kadın hemşire mi yoksa erkek hemşire mi olduğu konusunda hastanın tercihi dikkate alınır. Tüm hasta bakım kartları ve kayıtları hastanın ailesine ve doktoruna gönderilir.

Hastabakıcı Refakati

Hastanın ihtiyacı doğrultusunda 12 saatlik nöbetler halinde 7/24 sorumlu hemşiremiz tarafından eğitilmiş hastabakıcılar ile hastabakıcı refakati hizmeti sunulur. Sunulan refakat hizmeti sorumlu hemşire şefliğinde verilir. Gereksinim doğrultusunda hastanın kişisel bakımı (banyosu, tırnak bakımı vb.), yaşam ortamında veya dışında refakat hizmeti, hastane işlemlerinde destek gibi geniş yelpazede hizmet sunulur.