Evde Tedavi Hizmeti

Evde tedavi hizmeti hasta, engelli ya da yaşlı kişinin ev konforunda tedavi olabilmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu sayede çeşitli nedenlerle hastaneye erişimi bulunmayan kişinin tedavi ve bakım sürecinde aksama yaşanması önlenecektir.

Evde tedavi hizmeti sayesinde hastanedeki pek çok işlemin evde yapılabilmesi mümkün olacaktır. Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda bu hizmetin detayları değişebilir. Evde tedaviye doktor, hemşire, radyolog, fizyoterapist dahil olabilir. Serum takılması, muayene ve ilaç reçete edilmesi vb. gereken hastanın evden çıkmasına gerek kalmaz.

Evde Tedavi Hizmeti Nasıl Yapılır?

Bazı hastalık ve durumlarda, kişinin hastaneye gitmesi mümkün olmayabilir ya da durumunu kötüleştirebilir. Hastane enfeksiyonu riski, ameliyat sonrası bakım sürecinin evde geçmesine neden olabilir. Kişinin yardım alabileceği kimsenin bulunmaması da evde hasta bakımı ve tedavi gerekliliğini doğurabilir.

Bu durumlarda kişinin evden çıkmadan muayene olması, gerekli ilaç ve bakımları alması, fizik tedavisi görmesi mümkündür. Evde sağlık hizmetleri hastanın durumu ve ihtiyaçları belirlenerek kişisel şekilde planlanır. Bu hizmetler için 112 evde bakım gibi devlet hizmetleri ve özel bakım merkezleri çalışmalar yürütmektedir.

evde-tedavi-hizmeti

Evde tedavi hizmetleri hastanın durumuna, yaşına, evde bakım ihtiyacının neden kaynaklandığına göre farklılaşmaktadır. Ancak temel olarak şu şekilde yapılır;

 • Hastanın evde tedavi için uygun olup olmadığı belirlenir.
 • Uygun bulunan hasta evinde muayene edilir ve değerlendirilir.
 • Gerekli ilaç ve serumların reçetesi hazırlanır, bunlar temin edilir.
 • Evde fizik tedavi hizmeti gerekliyse planlanır ve uygulanır.
 • Yara bakımı, tetkik ve tahliller vb. ev ortamında yapılır.

Evde Sağlık Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

Evde sağlık hizmeti, bu noktada ihtiyaç hisseden herkes için verilebilmektedir. Devlet kurumlarından destek alınabilmesi için belirli şartların karşılanması gerekir. 65 yaş üstü evde sağlık hizmeti telefon numarası aranarak devlet tarafından verilen hizmete başvuru yapılabilir. Bu alanda uzmanlaşmış özel evde bakım ve tedavi merkezleri ise yaş ve durumdan bağımsız şekilde hemen herkes için hizmet verebilmektedir.

Genel olarak evde sağlık hizmetleri şu durumlarda verilmektedir;

 • Çeşitli nedenlerle yatağa bağımlı olan hastalarda,
 • Evden çıkmasında sakınca bulunan kişiler için,
 • Kronik bir hastalık nedeniyle takip gerektiğinde,
 • Her gün fizik tedavi vb. alması gereken hastalar için,
 • Ameliyat sonrası iyileşme dönemi geçirenlerde,
 • Doğum sonrası anne ve bebek desteği için vb.

Evde sağlık hizmetleri hasta ve yakınları için sürecin pek çok bakımdan kolay geçmesini sağlamaktadır. Örneğin evde bakım hizmeti verilemeyecek durumlar ortaya çıkarsa, yardım alınan kurumun hasta nakil aracıyla hastaneye erişilebilir.

Evde Doktor Muayene Hizmeti

Bazı durumlarda muayene işleminin hastanın evinde yapılması gerekebilir. Özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı, ağır hasta durumdaki kişilerin evde muayene olması ve tedavi görmesi süreç ve hasta için pek çok açıdan kolaylık sağlayacaktır.

Hasta veya hasta yakınları bununla ilgili başvurularını tamamladıktan sonra, uygun saat ve günde doktor hastayı evinde muayene eder. Gerekli ilaç ve serum reçeteleri, tahliller vb. tamamlandıktan sonra gerekli durumlarda işlem hemşire, fizyoterapi uzmanı, radyolog vb. sağlık profesyonelleri ile devam ettirilir. Evde doktor hizmeti için uygun olan hastalardan bazıları şunlardır;

evde-tedavi-hizmeti
 • Kronik rahatsızlık nedeniyle ilaç reçetelendirilmesi gerekenler,
 • Ameliyat sonrası kontrol ve tahlil gereksinimi olan kişiler,
 • Fizik tedavi, serum alma gibi destek hizmetlere başvuran hastalar vb.

Özel evde bakım ve tedavi merkezlerinin evde sağlık numarası arandığı takdirde işlemler hızlı şekilde başlayacaktır. Sağlık bakanlığı evde sağlık hizmetleri ile iletişime geçildiğinde ise koşulları sağlayan kişiye bir randevu verilecektir. Bu randevu tarihi, şehirdeki hizmet biriminin yoğunluğuna bağlı şekilde farklılaşacaktır.

Evde Sağlık Hizmeti Kaç Para?

Eve doktor çağırmak ya da hemşire vb. desteği almak isteyen kişiler, bu hizmetlerin maliyetini merak etmektedir. Konuyla ilgili ücretsiz hizmet veren Sağlık bakanlığı evde bakım ve tedavi hizmeti birimi mevcuttur. Belediyeler de benzer hizmetler vermektedir. Ancak özellikle büyük şehirlerde bu hizmete ulaşmak isteyen sayısı çok fazla olduğundan, süreç oldukça uzun olabilmektedir. Özel evde bakım ve tedavi merkezleri de belirlenmiş ücretler mukabilinde evde sağlık hizmeti verebilmektedir.

Evde sağlık hizmeti, bakım ve evde fizik tedavi hizmeti fiyatları, hastanın durumu ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fiyatlar işletmenin politikasına göre de değişiklik gösterebilir. Bu nedenle konuyla ilgili uzman kurumları araştırmak ve detaylı ihtiyaçları listeleyerek fiyat öğrenmek daha sağlıklı olacaktır.

Özel NTS Medicare Evde Bakım Merkezi aracılığıyla evde tedavi hizmetleri almak mümkündür. Evde bakım ve tedavi hizmetlerimizle ilgili detaylara ulaşmak, fiyat bilgisi almak ve başvuru yapmak için bize ulaşabilirsiniz.