Evde Serum

Evde serum uygulaması; yaralı, ameliyat olmuş veya bir enfeksiyon hastalığına yakalanmış bireylere yönelik bir sağlık desteği sağlamaktadır. Serumum içinde genellikle büyük oranda su ve bir miktar tuz bulunmaktadır. Serum uygulaması ile kandaki elektrolit dengesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Evde serum hazırlama hizmeti nasıl alınır? Serum, genellikle hemşireler tarafından takılmaktadır. Evde bu hizmeti alabilmek için Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği evde sağlık ve bakım merkezlerine başvurulabilir. Serum taktırmak, pek çok hasta için temel bir destek sağlar ve sağlığın korunmasına katkıda bulunur. Böylece vücuttaki tuz ve su dengesinin korunması hedeflenir.

Evde Serum

Evde Serum Yapımı

Serum içine ne konur? Farklı serum tipleri olsa da hastanelerde sıklıkla gözümüze çarpan serumların içinde yalnızca tuz ve su bulunur. Bu karışımın %0.9’u tuz (sodyum ve klor), kalan %99,1’lik kısmı ise sudur. Hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak serumun içeriği güncellenebilir. Su ve elektrolitlere ek olarak bazen vitaminler, mineraller ve ilaçlar seruma ilave edilebilir. Bu işlem, steril koşullarda gerçekleştirilmelidir.

Serum içeriği karıştırılarak hazırlık yapılır. Bu amaçla temiz bir kap kullanılabilir. Ardından serum çözeltisi sterilize edilir, böylece enfeksiyon riski minimum seviyeye geriler. Peki evde sağlık hizmeti nasıl alınır? Yaşlılar, engelliler veya herhangi bir hastalığa sahip olanlar evde sağlık hizmetleri uygulamalarından yararlanabilmektedir.

Evde serum verilir mi? Evet, bakanlık tarafından yetkilendirilen, sağlık ve evde bakım hizmetleri sunan kuruluşlar tarafından bu hizmet sunulabilir. Bu merkezlerde çalışan sağlık profesyonelleri, ilgili hizmetleri yerine getirmektedir.

Evde Serum Takma

Serum nasıl takılır? Hemşireler gibi yetkin sağlık çalışanları tarafından gerçekleştirilebilecek bu uygulama, damar yolu açma işleminin ardından yapılmaktadır. Uygun bir damar bulunduktan sonra, steril iğne yardımıyla çözelti damara zerk edilmektedir. Bu aşamada gereken dikkat gösterilmezse enfeksiyon meydana gelebilmektedir.

Serum uygulaması hassas bir şekilde ve sağlık profesyonellerinin gözetiminde yapılmaktadır. Serum takılması sırasında meydana gelebilecek bir hata, sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Seruma ek olarak hastaya ihtiyaç duyduğu ilaçlar da bazen damar yolu ile aktarılır. Bunlar arasında antibiyotikler, ağrı ve inflamasyon gidericiler yer alabilir.

Rahatsızlığınız veya hastalığınız için size en uygun tedaviyi ve ilacı hekiminiz önerecektir. Damar yolu açma veya serum bağlama gibi işlemler ise hemşireler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Tedavi tamamlandıktan sonra, hemşire serumu çıkararak tedaviyi sonlandırır.

Evde Vitamin Serum Hizmeti

Serum takılması için ne yapmalıyım? Tıbbi bir uygulama olan serumdan yararlanabilmek için bir sağlık kuruluşuna başvurmak ya da evde sağlık hizmetin almak gerekmektedir. Bu amaçla bakanlıkça yetkilendirilen kuruluşlara başvurmak gerekmektedir. Evde sağlık ve bakım hizmetlerinden genellikle kronik hastalığı olanlar, ileri yaştaki bireyler veya engelliler yararlanabilmektedir.

Evde vitamin serumu uygulaması, vitamin eksikliği yaşayan kişilere yönelik uygulanmaktadır. Bu serumun uygulandığı kişide enerji ve bağışıklık düzeylerini güçlendirmek ve genel sağlığı iyileştirmek amaçlanmaktadır. Evde gerçekleştirilen hizmetlerin kapsamı geniştir. Temel bakım ihtiyaçlarından bazı ileri düzey sağlık hizmetlerine kadar pek çok uygulama gerçekleştirilebilmektedir.

Evde gerçekleştirilen serum uygulaması, hastaların yaşam kalitesinin arttırılması noktasında önemlidir. Seruma ihtiyacınız olup olmadığı, sizi muayene eden sağlık personeli tarafından onaylanmalıdır. Halihazırda seruma bağlıysanız, serum içeriğinin yenilenmesi ve diğer tıbbi hizmetlerden yararlanmak amacıyla da evde sağlık personellerinden yardım alabilirsiniz.