Evde Sağlık Hizmetleri

Evde sağlık hizmetleri, sağlık kurumlarına çeşitli nedenlerle erişemeyen kişilerin bu hizmetleri evde almasını sağlayan uygulamalardır. Bu sayede koşulları hastaneye gitmeye uygun olmayan kişi evde muayene edilebilir. Teşhis ve tedavi uygulamalarından bazıları evde yapılabilir.

Evde sağlık hizmetleri aracılığıyla hareket kabiliyeti kısıtlanmış ya da hastaneye gitme imkânı bulunmayan kişilerin gereksinimleri karşılanır. Böylelikle bireyin konforlu biçimde, ev ortamında sağlık hizmeti alması mümkün olur. Özellikle yaşlı ve engelli kişiler için bu hizmetin önemi büyüktür. Hizmet devlet kurumlarından veya özel firmalar aracılığıyla alınabilir.

Evde Sağlık Hizmetleri Nelerdir?

Evde sağlık hizmeti, hastanın pek çok hastane işleminin evde yapılmasına olanak tanıyan uygulamalardır. Bu sayede kişinin sağlık sorunları kolaylıkla teşhis ve tedavi edilebilir. Hastanın pek çok ihtiyacına uygun yöntem ve uygulama için bu hizmetlerden faydalanmak mümkündür.

Belirli koşulları sağlayan kişiler için Sağlık Bakanlığı evde sağlık hizmetleri vermektedir. Bunun yanı sıra hizmetin alınabileceği pek çok özel sağlık kuruluşu, sağlık ve evde bakım hizmetleri konusunda uzman firmalar mevcuttur. 65 yaş üstü evde sağlık hizmeti gibi daha spesifik biçimde de verilebilen hizmetler hastanın tanı ve tedavi sürecinin aksamasını engelleyecektir. Evde sağlık hizmetleri oldukça geniş kapsamlı pek çok uygulamayı bünyesinde barındırır.

Uygulama için genellikle bir hekim ve evde bakım hemşiresi evi ziyaret eder. Hastanın gereksinimleri doğrultusunda fizyoterapist, radyolog, hasta bakıcı gibi sağlık personelleri de bu çalışmaya katılabilir.

evde-saglik-hizmetleri

Evde Sağlık Hizmeti Neleri Kapsar?

Evde sağlık ve bakım hizmeti kapsamında pek çok ihtiyaca ve duruma uygun çalışmalar evde yapılabilmektedir. Bu sayede hastaneye gidilmeden ve buna bağlı pek çok fiziksel zorluk yaşanmadan tanı ve tedavi yapılabilir. Evde sağlık hizmeti aracılığıyla şu sağlık uygulamalarının evde yapılması mümkündür;

Hastanın fizik muayenesi ve kontrolü
İlaç reçetelendirilmesi
Evde serum takma ve kan tahlili
Radyolojik görüntüleme işlemleri
Pansuman ve yara bakımı
Sonda takılması
Kolostomi bakımı ve torba değişimi
Fizik tedavi uygulamaları

Bu uygulamalar hizmet alınan kurumun imkânlarına ve hastanın ihtiyaçlarına göre düzenlenebilir. Kişisel bakım ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken kişiler için evde hasta bakımı verilebilmektedir. Bu hizmetler beslenme, yıkanma, tuvalet ihtiyacının giderilmesi gibi pek çok uygulamayı kapsar. Yalnızca bakım ya da sağlık hizmeti alınabileceği gibi, iki hizmetin birlikte alınabilmesi de mümkündür. Böylelikle hastanın tüm sağlık ve bakım ihtiyaçları evde karşılanabilir.

Uygulama özel kurumlar aracılığıyla alınabilir. Bunun yanı sıra mevcut şartlara uyan kişiler Sağlık Bakanlığı evde bakım telefon numarası ile kuruma ulaşarak söz konusu bakım hizmetlerini alabilir. Sağlık ve bakım hizmetleri dahilinde, hastaneye ulaştırılması gereken hasta için ambulans hizmeti veya hasta nakil aracı temini de mümkündür.

Evde Sağlık Hizmeti Kimlere Verilir?

Fiziksel ya psikolojik hastalıklar nedeniyle evden çıkması mümkün ya da uygun olmayan herkes bu hizmetlerden faydalanabilir. Özellikle şu durumlarda bu hizmete başvurulmaktadır;

İleri yaşlarda ortaya çıkan pek çok hastalık ve problem, sağlık hizmetlerine erişimde zorlanmaya neden olabilmektedir. Bu durumda belediyelerden ya da 65 yaş üstü evde sağlık hizmeti telefon numarası ile Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlardan destek alınabilmektedir.

Fiziksel veya zihinsel engeli bulunan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için evde sağlık ve bakım merkezi desteği gerekebilmektedir. Bu destek hizmetleri için bu alanda çalışmalar yürüten kurum ve kuruluşlara başvuru yapılabilir.

Lohusalık sürecinde bebek ve annenin özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Bu dönemde pek çok sağlık ve bakım ihtiyacına yönelik uygulama ve hizmetlerin evde alınması mümkündür.

Günümüzde ameliyat sonrası taburcu olma süresi kısalmıştır. Bu da iyileşme sürecinin kayda değer bir bölümünün evde geçirilmesi anlamına gelir. Bu süreçte doğacak tüm ihtiyaçlar için evde sağlık hizmeti alınabilir.

evde-saglik-hizmetleri

Evde Sağlık Hizmeti Avantajları

Evde sağlık hizmeti yardımıyla hastalar sağlık sorunlarını daha kolay ve hızlı çözebilmekte, oluşabilecek sorunlar engellenmektedir. Bunun yanı sıra, uygulamanın diğer bazı faydaları şu şekildedir;

  • Fiziksel koşullar nedeniyle sağlık sorunlarının ertelenmesini engeller.
  • Hastanede çok uzun sürebilecek işlemler, bu hizmetle kısa sürede tamamlanabilir.
  • Düzenli enjeksiyon yapılması, serum alması vb. gereken hastalar için kolaylık sağlar.
  • Hastane enfeksiyonu riskini ortadan kaldırır.
  • Hastaların kendilerini mental olarak iyi ve güvende hissetmelerini sağlar.
  • Uzun tedavi süreçleri ve oluşan gerekliliklerinin kolayca karşılanmasına olanak verir.

Özel NTS Medicare Evde Bakım Merkezi aracılığıyla pek çok bakım ve sağlık hizmetinin ev konforunda alınması mümkün olmaktadır. Alanında uzman, deneyimli ve güler yüzlü kadro ve son teknoloji medikal ekipman eşliğinde evde sağlık ve bakım hizmeti almak için bize başvurabilirsiniz.

65 yaş üstü evde sağlık hizmeti nasıl alınır?

Bu hizmet, yetki belgesine sahip evde sağlık ve bakım merkezleri, belediyeler ve Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlar aracılığıyla verilmektedir. Hizmet veren kurum ve kuruluşlara evde sağlık hizmeti telefon numarası aracılığıyla ya da e-postayla başvuru yapılabilir.

Evde sağlık hizmeti almak için ne yapmalıyım?

Bu alanda hizmet veren kurumlara telefon ya da e-posta ile ulaşmak, kuruma giderek yüz yüze başvuru ve bilgi almak mümkündür.

Evde sağlık hizmeti ücretsiz mi?

Evde sağlık hizmeti, belirli şartları karşılayan kişilere devlet kurumları ve belediyeler tarafından ücretsiz olarak verilebilmektedir. Bu koşulları karşılamayan kişiler de özel evde sağlık ve bakım merkezlerine başvuru yaparak ücretli şekilde hizmet alabilirler.

Evde sağlık hizmeti kaç para?

Özel evde bakım ve sağlık hizmeti veren kurumların fiyat politikası değişkenlik gösterir. Hizmetlerin niteliği ve gerekli ekipmana bağlı olarak verilen hizmetler ve yapılan işlemler genellikle ayrı ayrı ücretlendirilir.

Evde Sağlık Hizmeti Fiyatları
Yapılacak İşlemFiyat
İntraketle Damar Yolu Açma812,00 TL
İV İlaç İnfüzyonu1084,60 TL
Damar Yolu Açık Hastaya Serum Takılması542,30 TL
Mesane Sonda Uygulaması(Hemşire)1084,60 TL
Kolostomi Bakımı ve Torba Değiştirilmesi812,00 TL
EKG Çekilmesi1290,50 TL
Aile Hekimi Doktor Muayene4.669,00 TL
Branş Hekimi6510,50 TL
Branş Hekim (Öğrt. Üyesi) Doktor Muayene7.598,00 TL
Evde Direkt Röntgen(Dr Raporlu)4.930,00 TL
Tüm Batın USG6.090,00 TL
Evde Doppler Çekimi7380,50 TL
Nazogastrik Sonda Uygulama3.480,00 TL