Yaşlı Bakım Hizmeti

Yaşlı bakım hizmeti, beslenme gibi temel ihtiyaçlarını yaşlılık nedeniyle yardım almadan karşılamayan kişiler için verilen desteklerdir. Bu hizmetin kapsamı yaşlının durumuna, hareket kabiliyetine ve gündelik ihtiyaçlarına göre şekillenir.

Yaşlı bakım hizmeti almak isteyenlerin başvuru yapabileceği çeşitli kurum ve firmalar mevcuttur. Her durum kendine özgü gereklilikler ortaya koyacağından hizmet kapsamı geniş bir yerden destek alınması önem taşımaktadır. Bu ihtiyaçlar için en doğru hizmetin alınabilmesi, kişinin yaşam kalitesini ve sağlığını olumlu şekilde etkiler.

Yaşlı Bakım Hizmeti Nedir?

Yaşlılık, beraberinde çeşitli hastalıkları getiren bir dönem olabilmektedir. Hastalıkların gerektirdiği çeşitli bakım ve sağlık hizmeti her zaman sağlık kuruluşlarına gidilerek alınamaz. Bununla beraber, uzun yıllar boyunca bedeni taşıyan eklemler de yıllar içinde yıpranmaktadır. Bu durum, kişinin hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına neden olabilir.

Yaşlı bakım ve sağlık hizmeti, kişinin evinde çeşitli sağlık ve bakım hizmetlerinin verilmesine yönelik uygulamalardandır. Belirli koşullar sağlandığı takdirde 65 yaş üstü evde sağlık hizmeti gibi uygulamalar devlet kurumları tarafından verilebilir. Bazı belediyelerin yaşlı bakım hizmetleri mevcuttur.

yasli-bakim-hizmeti

Bu koşulları sağlamayan ya da çeşitli nedenlerle bu hizmetlerden yararlanmayan kişiler için özel evde bakım merkezi, evde sağlık uygulamaları vb. bulunmaktadır.

Yaşlı bakımı için aile bireylerinin uygun ya da yeterli olmadığı durumlarda bu kurumlardan kolaylıkla yardım alınabilir. Özellikle yatalak hasta, yaşlı hasta gibi durumlarda olan kişilerin süreci konforlu şekilde geçirmesi bu hizmetlerle mümkün olabilir. Sağlık hizmetlerine erişim de bu kurumlar aracılığıyla oldukça kolay olmaktadır. Bu alandaki ihtiyaçlar için ilgili mecralara başvuru yapılması uygun olacaktır.

Evde Yaşlı ve Hasta Bakım Hizmetleri

Evde yaşlı bakımı hizmeti için alanında uzmanlaşmış, yeterli sağlık ekipmanı ve çalışanına sahip kurumlara başvurmak gerekir. Evde yaşlı ve hasta bakımı sayesinde yardım ihtiyacı dışarıdan, uzman kişiler tarafından verilir. Hem aile bireylerinin iç rahatlığı hem de yaşlı ve hasta kişi için konforlu, güvenli bir bakım sağlanmış olur.

Bu hizmetin alındığı kurumlar;

 • Kronik hastalara,
 • Yaşlı kişilere,
 • Hareket güçlüğü çekenlere,
 • Yeni ameliyat olanlara,
 • Engelli bireylere,
 • Psikiyatrik hastalık nedeniyle bakım ihtiyacı duyanlara,
 • Doğum yapmış anne ve bebeğine hizmet veren profesyonellerdir.
yasli-bakim-hizmeti

Hasta bakımı için de çeşitli sağlık ekipmanı ve çalışanları tarafından hizmet sağlanır. Örneğin ilaç yazılması ya da radyolojik görüntülemeler evde yapılabilir. Bununla beraber pansuman, evde kan alma gibi uygulamalar da evde sağlık hizmeti aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu kurumlarda hasta bakıcı yanı sıra hekim, hemşire, radyolog gibi personeller çalışmaktadır.

Evde Yaşlı Bakım Hizmetleri Neyi Kapsar?

Evde yaşlı bakımı hizmeti alınırken dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar vardır. Öncelikle hastanın güvenli ve huzurlu şekilde bakım almasının sağlanması önemlidir. Hizmet veren kişinin bu koşulları sağlayabilecek deneyimli biri olması gerekir.

Bunun yanı sıra hasta bakımının pek çok detayı bulunmaktadır. Evde hasta bakıcı şu işlemleri yapabilir;

 • Hastanın tuvalet ihtiyacını gidermesine yardım etme,
 • Gerekli durumlarda hasta bezinin değiştirilmesi,
 • İlaçlarının düzenli ve doğru şekilde alınmasının sağlanması,
 • Kıyafetlerinin değiştirilmesi,
 • Banyo ve diğer kişisel bakım işlemlerinin yapılması,
 • Beslenmesine destek olmak,
 • Yürüyüş vb. esnasında yanında bulunmak ve sosyalleşmesine yardım edecek diğer aktivitelerine destek.

Bunun yanı sıra evde bakımın hastaya özel pek çok gerekliliği bulunabilir. Dolayısıyla hasta bakıcı ile çalışmadan önce akla gelen tüm detayların konuşulması gereklidir. Bu sayede doğru ve tam bir hizmet alınması, hasta ve yaşlı kimsenin rahat bir şekilde süreci geçirmesi sağlanacaktır.

Yaşlı Bakım Merkezi Ankara

Yaşlı ve hasta bakımı Ankara, İstanbul gibi büyük kentler başta olmak üzere pek çok ilde profesyoneller tarafından verilen bir hizmet hâlini almıştır. Ev içindeki çalışan nüfusun artması, hastanelerin doluluk oranı nedeniyle hastayı hızlıca taburcu etmek durumunda kalması bunun bazı nedenlerindendir.

Yaşlı bakımı ve hasta bakımı deneyimli olmayan kimseler tarafından yapıldığında hastaya zarar verme riski bulundurur. Bu nedenle uzmanlardan alınacak destek uygun şartlar sağlandığı takdirde oldukça faydalı olur.

yasli-bakim-hizmeti

Yaşlı bakımı Ankara için Özel NTS Medicare Evde Bakım Merkezi’ne başvurulabilir. Bu sayede hasta veya yaşlı için alanında uzman çalışanlarla, detaylı tetkiklerin dahi evde yapılmasına imkân tanıyan ekipmanlarla destek alınacaktır. Özel NTS Medicare Evde Bakım Merkezi’ne başvurmak, fiyatlar ve diğer konularla ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.