Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon, fizik tedavi ve rehabilitasyonun alt birimlerinden biri olarak tanımlanabilir. Kas ve iskelet sistemindeki hastalık ve problemlere yönelik uygulamaları kapsayan bir alandır. Süreç uzman bir hekimin değerlendirme ve yönlendirmesiyle başlatılır.

Ortopedik rehabilitasyonda kişinin iskelet yapısındaki sorunların çözümüne odaklanılmaktadır. Bu sorunlar kırık, amputasyon ya da çeşitli travmalara bağlı işlevsel bozukluklar vb. olabilir. Cerrahi operasyonların öncesinde ve sonrasında bu rehabilitasyon programlarından yararlanılmaktadır. Gerekli uygulamalar sayesinde gözle görülür iyileşme sağlanmakta, bazı ortopedik hastalıklar ve problemler çözümlenebilmektedir.

Ortopedik Rehabilitasyon Ne Demek?

Genel bir tanım olarak; fizik tedavi ve rehabilitasyon alanının çeşitli uygulamalarını kapsayan bir bilim dalıdır, denilebilir. Kas ve eklemlerin sağlıklı şekilde çalışması, hastanın kapasitesinde ve kişisel ihtiyaçlarını karşılamada dışarı bağımlı olmaması temel amaçlardandır.

Süreç, ortopedi ve travmatoloji hekimi tarafından başlatılmaktadır. Gerekli görüş ve yönlendirmeler sonrasında rehabilitasyon değerlendirmesi yapılır. Hastanın durumuna, ihtiyaçlarına uygun, kişiye özel bir planlamayla tedavi uygulamalarına geçilir.

Bu uygulamalar içerisinde masaj, egzersiz programı vb. bulunmaktadır. Ayrıca endoprotez rehabilitasyonu gibi cerrahi müdahaleler de bu alandaki uygulamalardandır. İşlemlerin uzman hekim ve fizyoterapistlerle birlikte yapılması gereklidir.

Ortopedik rehabilitasyonun sağladığı bazı yararlar şu şekildedir;

  • Omurgadaki duruş vb. bozuklukları iyileştirilir.
  • Kaslar güçlenir, ağrı vb. sorunları ortadan kaldırılır veya azaltılır.
  • Kişinin hareket problemleri ortadan kalkar ve günlük yaşam aktivitelerinde zorlanmaz.
Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik Bozukluklar Nelerdir?

Ortopedik bozuklukların tanımlanmasından önce, ortopedi nedir? sorusunu yanıtlamak gerekir. Ortopedi, iskelet ve kas sistemindeki tüm hastalık ve sorunlarla ilgilenen tıp dalıdır. Bu doğrultuda, ortopedik bozukluklar da iskelet ve kas sisteminde ortaya çıkan sorunlardır. Bu sorunlar ayakta durma, yürüme gibi işlevlerin eksilmesine, bozulmasına neden olabilir.

İnsan vücudundaki kemik, kas ve eklem bölümlerinin hemen hepsinde sorun ortaya çıkabildiğinden oldukça geniş kapsamlı bir alandır. Dolayısıyla “ortopedi bölümü hangi hastalıklara bakar?” gibi bir sorunun yanıtı da oldukça uzun olacaktır.

Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon gerektiren hastalık ve bozukluklar ise daha sınırlı bir alanı kapsar. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • Kırık ve çıkıklar,
  • Doğumsal anomaliler,
  • Travmalar,
  • İskelet sisteminde ortaya çıkan tümörler,
  • Kalça, dirsek gibi eklemlere protez uygulanması vb.

Ortopedi mi fizik tedavi mi şeklinde bir ikileme düşüldüğü durumlarda, doğru yanıtı alabilmek için hekime başvurmak uygun olacaktır. Uygulamalar hastanede olabileceği gibi evde bakım merkezlerindeki yetkililer tarafından, ev ortamında da yapılabilir.

Evde Ortopedik Rehabilitasyon Tedavisi

Özel NTS Medicare Evde Bakım Merkezi bünyesinde hemşire, fizyoterapist gibi sağlık çalışanları yer almaktadır. Bu uzman ekip, bakım ve sağlıkla ilgili pek çok tedavi ve uygulamayı evde yapabilmektedir. Verdiğimiz evde bakım ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve konuyla ilgili bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz.