Hasta Bakıcı

Hasta bakıcı, bakım ve ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken hasta, yaşlı, engelli vb. bireylere bu gereksinimlerini karşılamakta destek olan kişilerdir. Hasta bakıcıları yatılı ya da gündüz çalışabilir, bazı durumlarda hastanede refakatçi olarak bulunabilir.

Hasta bakıcı arayışındaki kişiler, özel kurumlardan ya da devletin bu alandaki hizmetlerinden yararlanabilir. Devlet kurumları bu hizmetleri verebilmek için çeşitli şartların karşılanma durumunu inceler. Uygun hastalar için gerekli hizmeti sağlar. Özel kurumlarda ise hemen hemen tüm hastalara ve ihtiyaçlara uygun çeşitli hizmetlerin alınması mümkündür.

Hasta Bakıcı Ne Yapar?

Hasta bakıcının görevleri ya da iş tanımı merak edilen hususların başında gelmektedir. Özellikle bu tarz hizmetlere ihtiyaç duyan kişiler, hangi şartlarda ve durumlarda hasta bakıcı desteği alabileceklerine dair araştırma yapmaktadır.

Hasta bakıcının görev ve sorumlulukları, kişiye özel şekilde belirlenmektedir. Gerekli hizmetler için uygun deneyim ve eğitime sahip bir kişiden alınan yardım da içerik ve nitelik açısından verimli olacaktır.

 • Hastanın bakım ihtiyacının günde ne kadar olduğu,
 • Evde başka yardım alınabilecek birey olup olmadığı,
 • Hizmet alacak kişinin yatalak hasta olması vb. durumu,
 • Yatılı bakıcı mı yoksa gündüz bakıcısı mı gerektiği hasta bakıcı fiyatı açısından belirleyici olacaktır.
hasta-bakici

Bir hasta bakıcı aracılığıyla alınabilecek hizmetlerden bazıları şu şekildedir;

 • Hastanın kıyafet değişimi vb. gündelik ihtiyaçlarını karşılama,
 • Alt değiştirme, banyo yaptırma, tıraş vb.,
 • Yemek ve beslenmeyle ilgili diğer konularda destek olma,
 • Düzenli kullandığı ilaçların takibi ve hastanın vaktinde, tüm ilaçlarını almasını sağlama,
 • Odanın havalandırılması ve düzeni,
 • Acil durumlarda gerekli desteğin çağırılması vb.

Hasta Bakıcısı Fiyatları Ankara

Ankara hasta bakım fiyatı için bilgi almak isteyen kişiler, bu fiyatların hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstereceğini bilmelidir. Fiyatlar genellikle günlük hesaplanır ancak maaş sistemiyle ya da toplu ödemelerle de hizmetin alınması mümkündür. Yatılı bir hizmet veren bakıcı maaşı, gündüz bakım verecek olan bakıcıdan daha yüksek olacaktır. Benzer şekilde alt değişimi gereksinimi olan yatalak hasta ile yalnızca hareket kısıtı olan hastanın bakımı için de hasta bakıcı fiyatları farklı şekilde belirlenir.

Hasta bakımına dair çok fazla ayrıntı bulunmaktadır. Pek çok durum, kendi özel gereksinimleriyle birlikte ortaya çıkar. Buna uygun bakım ve diğer hizmetler için de farklı fiyat politikalarıyla çalışan pek çok kuruma ulaşmak mümkündür. Ankara hasta bakıcısı fiyatları ve diğer detaylar için yetkili ve deneyimli firmalarla iletişim kurmak gereklidir.

hasta-bakici

Evde Bakım ve Sağlık Hizmeti

Evde bakım hizmetinin kapsamı oldukça geniştir. Bazı durumlarda yalnızca evde yalnız kalması uygun olmayan, fiziksel problemi bulunmayan bir hastanın bakımını içerir. Bazı durumlardaysa sağlık ve rehabilitasyon hizmetleri, fizik tedavi, serum uygulaması gibi detaylar da evde bakıma dahil olur.

Hasta bakıcısı ve evde sağlık hizmeti farklı detaylar içermektedir. Ancak temelde benzer özellikleri olduğundan genellikle evde bakım hizmeti almak isteyenler tüm sağlık ve bakım gereksinimlerini aynı kurum aracılığıyla karşılayabilir.

Evde bakım hizmeti kapsamındaki, hasta bakıcı hizmeti dışında kalan bazı bakım ve destekler;

 • Yenidoğan ve lohusa bakımı,
 • Emzirme ve meme bakımı eğitimi,
 • Hasta yakınına bakım eğitimi verme,
 • Hasta transfer hizmeti vb. şeklinde sıralanabilir.

Evde bakım ve sağlık hizmeti genellikle aynı kurumun hizmetleri içinde yer alır. Çoğunlukla hasta için bakıcı, hemşire, fizyoterapist vb. temini tek bir kurum aracılığıyla sağlanır.

hasta-bakici

Evde Sağlık Hizmeti

Evde sağlık hizmeti, hasta bakıcılar tarafından yapılması mümkün olmayan işlemlerdendir. Bunun için yalnızca hasta bakım sertifikası almak yeterli olmaz. Hemşirelik, radyoloji vb. eğitimlerini tamamlamış, yetkili kişilerce alınabilecek hizmetlerdir.

hasta-bakici

Evde sağlık hizmeti uygulayabilecek kişiler ve uygulamaları şu şekilde sıralanabilir;

Fizyoterapist desteği: Bu hizmet, evde uygulanmasında sakınca bulunmayan tüm fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemlerini kapsar. Konuşma terapisi vb. için destek alınması da mümkündür.

Hemşire desteği: Bakım hemşiresi tarafından yara bakımı, pansuman, lavman uygulaması, aşı ve cilt altı enjeksiyon yapılması mümkündür. Ekipmanların taşınabilir olduğu pek çok işlem için evde hemşire hizmeti alınabilir.

Görüntüleme hizmeti: Evde direkt röntgen, ultrason ve doppler çekimi yapılması mümkündür. Ayrıca bir hekim tarafından muayene edilmek ve reçete hazırlanması için de evde bakım merkezine başvurulabilir.

Özel NTS Medicare Evde Bakım Merkezi Ankara hasta bakıcı, evde bakım hemşiresi vb. ihtiyaçları için uygun ekipman ve çalışanlarla hizmet vermektedir. Güler yüzlü ve deneyimli bir personel aracılığıyla alınacak doğru hizmetler sayesinde hasta ve yakınları için süreç daha konforlu geçecektir. Detaylı bilgi ve fiyatlar için bize ulaşabilirsiniz.