Evde Hasta Bakımı

Evde hasta bakımı, çeşitli nedenlerle kendi öz bakım gereksinimlerini ve diğer ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere verilen bakım hizmetidir. Hasta bakım sürecinin uzunluğu ve bakım gereksiniminin detayları kişiye, hastalığa ve duruma özel şekilde değişmektedir.

Evde hasta bakımı kronik bir hastalığın takibi ya da akut bir hastalıkta iyileşme sürecini kapsayabilir. Bu sırada kişinin devam eden hastalığının takibi, iyileşmesi için gerekli uygulama ve tedavilerin evde yapılması gerekebilmektedir. Ailedeki diğer kişilerin bu bakım için yeterli donanımı ya da uygun zamanı olmadığı durumlarda bir evde bakım merkezi desteği gerekli olabilmektedir.

Evde Hasta Bakımı
Evde Hasta Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Evde tedavi ve hasta bakımı çatısı altında oldukça fazla hizmet ve uygulama bulunmaktadır. Kişinin öz bakımından beslenmesine pek çok ihtiyaç için yardım alması gerekebilir. Kişiye özel şekilde değişmekle birlikte, evde hasta bakım hizmeti genel olarak şu durumlarda gerekir;

Evde hasta bakım uygulamaları yalnızca fiziksel değil medikal ihtiyaçların da evde karşılanabilmesine olanak sağlar. Evde hasta bakım hizmetleri sayesinde;

Kişinin beslenmesi, tuvalet ihtiyaçları

Temizlik ve diğer kişisel bakım gereksinimleri

Anne ve bebek bakımı

Radyolojik tetkikler, kan tahlili için örnek alınması

Yürüme ve fizik tedavi için destek hizmeti

Ameliyat sonrası bakımı hizmeti

Yatak yarası tedavi ve bakımı

Evde pansuman gerekliliği

Refakat hizmeti

Enjeksiyon uygulaması

İlaç ve kremlerle yapılan tedavilerde, bunların uygulanması ve kontrolü de evde bakım hizmetleri kapsamında yapılabilmektedir. Evde hasta bakımı, hastanın durumu ve ihtiyaçlarına özgü şekilde yapılmaktadır. Bazı bakım hizmeti detayları şu şekildedir:

Evde Hasta Bakımı
Evde Hasta Bakımı İçin Bize Ulaşın
İletişim

Ameliyat sonrası evde bakım

Cerrahi uygulamalar sonrası, kişinin hareket kabiliyet kısıtlanır. Ayrıca sonda vb. gibi çeşitli ekipmanlar ve buna özel bakım ihtiyacı doğabilir. Evde bakım hizmetiyle hastanın sağlığına kavuşana dek geçirdiği süreç kolaylaşır.

Doğum sonrası evde bakım

Doğum ve sonrasında hem annenin hem de yenidoğanın özenli bakım ve ilgiye ihtiyacı vardır. Ayrıca bebek bakımına dair bilgi ve yönlendirme de annenin süreçte kolaylık yaşamasını sağlayacaktır.

Evde yatan hasta bakımı

Çeşitli hastalıklar ve yaşlılık gibi durumlar, kişinin yatağa bağımlı hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu durumda kişinin tuvalet ihtiyacının, beslenmesinin, temizliğinin konuyla ilgili deneyime ve bilgiye sahip biri tarafından yapılması önemlidir.

Evde doktor ve hemşire hizmeti

Bu hizmetlerde özellikle çok sık şekilde enjeksiyon, pansuman vb. yapılması gereken hastaların bu işlemleri ev konforunda almasını sağlamak temel amaçtır. Ayrıca bazı tetkiklerin de hastanın evden çıkmasına gerek kalmadan yapılabilmesi, hasta ve ailesi için kolaylık sağlar. Bu işlem için, uygun ekipmanlar ve yetkili doktor/hemşire gibi sağlık personelleri evde hasta bakımı hizmeti verebilmektedir.

Yaralı hasta bakımı

Yatak yaraları ve bunlarla ilgili tedavi uygulamaları yatan hasta bakımı için önemli konulardan birisidir. Bu yaraların tedavisini yapmak ve ilerlemesini engellemek için yetkin birinin yardımı gereklidir.

Evde refakat hizmeti

Kişi temel gereksinimlerini karşılayabilecek durumda olsa dahi evde yalnız kalmakta sorun yaşayabilir. Ayrıca hastane randevuları, yürüyüş gibi temel sosyal aktiviteler için de olası bir olumsuzluğun önüne geçilmesi adına, özellikle yaşlıların destek ve yardım için bir refakat hizmeti alması gerekli olabilir.

Evde Hasta Bakım Hizmeti Almak

Evde hasta bakım hizmeti, bakım hizmeti alan kişinin ve ailesinin yaşamını kolaylaştırmakta, hayat kalitesini artırabilmektedir. Bu sayede hasta bakımının tüm zorluk ve sorumluluklarında konuya hâkim, alanında deneyimli bir kişi üstlenmiş olur. Bu da hastanın daha kaliteli şekilde bakım almasını, daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir.

Evde hasta bakımının bunların dışındaki bazı avantajları şunlardır;

Evde Hasta Bakımı

Hasta ve yakınları, hastane ortamının psikolojik ve fizyolojik zorluklarına maruz kalmadan süreci geçirebilir, ayrıca hasta kendi konfor alanında daha iyi hissedecektir.

Özellikle cerrahi işlemler sonrasında iyileşme sürecini evde geçirmenin enfeksiyon riskini azalttığı bilinmektedir.

Hizmetin evde verilmesi kişiye özel bir program hazırlanmasına olanak sağlar. Bu sayede kişinin ihtiyaçları, fiziksel durumu ve şartlar belirlenir ve bu doğrultuda bir hizmet verilir.

Özel NTS Medicare Evde Bakım Merkezi’ne başvurarak, bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Güler yüzlü, alanında uzman, deneyimli bir ekip olarak Ankara’da evde bakım merkezi olarak uzmanlaşmış bir kurumuz. Hizmetlerimiz ve ücretlendirme için detaylı bilgi almak, bizden randevu almak ve konuya dair diğer tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.