Evde Fizik Tedavi

Evde fizik tedavi hareket kabiliyetini artırmak ve ağrıyı azaltmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Hastaların evde konforlu bir ortamda tedavi görmelerine olanak tanır. Fizyoterapistler, kişiye özel egzersiz programları ve manuel terapi teknikleri uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Evde fizik tedavi özellikle kronik hastalığı olan ve ameliyat sonrası iyileşen hastalar için uygundur. Fizyoterapistler, hastaların ihtiyaçlarına ve hedeflerine uygun tedavi planları oluşturur. Bu tedavi planları, düzenli kontroller ve değerlendirmeler ile sürekli olarak güncellenir. Hastalara ağrı yönetimi ve günlük yaşam aktiviteleri konusunda eğitim verilir. Evde yapılması gereken güvenlik düzenlemeleri hakkında da danışmanlık sağlanır. Böylece hastalar, kendi evlerinde bağımsız ve sağlıklı bir yaşam sürdürür.

Evde Fizik Tedavi Hizmeti

Evde fizik tedavisi hizmeti, pek çok durumdaki hasta için fizyoterapi almayı kolaylaştıran bir uygulamadır. Evde fizyoterapi almak isteyen hastalar için genellikle bir sınırlama bulunmaz. Multiple Skleroz gibi kronik hastalığı bulunanlar veya kırık vb. nedeniyle geçici destek alacak kişiler bu hizmetten yararlanabilir.

Farklı fizik tedavi uygulamaları söz konusudur. Hastaya uygun fizyoterapi, bu uygulamaları yapacak profesyonelle beraber belirlenmelidir. Bunlardan manuel terapi, kas gerginliğini azaltmak ve eklem hareketliliğini artırmak için etkilidir. Boyun fıtığı tedavisinde evde fizyoterapi etkili olabilir.

Evde bakım hizmetleri, hastaların günlük yaşam aktivitelerini destekler. Evde sağlık hizmetleri, hastaların evde tedavi görmesini mümkün kılar. Ankara fizik tedavi merkezi uzmanları, evde tedavi ve bakım hizmetleri vermektedir. Fizik tedavi evde yapılır mı? Evet, bu hizmeti evde almak mümkündür. Fizyoterapistler, hastalara özel egzersiz hareketleri planlar ve uygular.

  • Fizik tedavi uygulamaları hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına uygun şekilde belirlenir.
  • Hastalar, bu hizmeti evde sağlayan kurum ve kuruluşlardan fizyoterapist desteği talep eder.
  • Fizyoterapist hastayı evinde ziyaret ve muayene eder.
  • Gerekli tedavi uygulamalarını kapsayan bir tedavi planı hazırlar.
  • Belirlenen gün ve saatlerde, belirli ve düzenli aralıklarla çalışma sürdürülür.
  • Evde fizyoterapi hizmeti hastanın durumunda iyileşme sağlayacaktır.
Evde Fizik Tedavi
Evde Fizik Tedavi

Evde Fizik Tedavi Cihazı Kullananlar

Evde fizik tedaviyi devlet karşılıyor mu? Bu sorunun cevabı bazı durumlarda evet’tir. Evde fıtık tedavisi de bu hizmet kapsamında olabilir. Fizik tedavi hastaneleri, gerekli raporları düzenler. Ücreti sigorta kapsamında olabilir ancak özel kuruluşlardan da bu hizmetleri almak mümkündür. Engellilere özel hizmetler de sunulmaktadır. Tedavide kullanılan aleti, fizyoterapistler sağlar ve bu aletler uzman tarafından kullanılmalıdır. Bu şekilde, hastalar evde tedavi olabilirler.

Eve fizyoterapist tarafından yapılacak ziyaretler, uygulamanın yalnızca ilk kısmını oluşturur. Çünkü bu işlem için uygun bir alan, ayrıca bazı tıbbi cihazlar gerekebilmektedir. Özel üretilmiş bazı fizik tedavi aletleri ve ev ortamında kullanımı da mümkün olan çeşitli fizyoterapi cihazları mevcuttur. Bunlardan bazıları ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Tens cihazı: Deri üzerine yerleştirilen elektrotların, düşük gerilimli bir elektrik akımıyla sinirleri uyarması şeklinde çalışan tens cihazları, ağrının azalmasını sağlar.
  • NMES Cihazı: Tens cihazıyla benzer bir çalışma prensibine sahip olan cihaz, nörolojik ve musküler problemlerin varlığında kullanılmaktadır.

Aletli Yumuşak Doku Mobilizasyonu: Graston tools olarak da bilinen aygıtlar, fizyoterapistlerin evde fizik tedavi hareketleri kapsamındaki masaj ve uygulamalarında kullandığı ürünlerdendir. Bu ürünle yapılan masaj yumuşak dokulardaki dolaşımın artmasında ve enflamasyonların azaltılmasında etkilidir.

Bunların yanı sıra evde fizik tedavi hizmeti esnasında kullanılan çeşitli bandajlar, kupa terapisi ekipmanı, kuru iğne çeşitleri gibi cihaz ve ürünler mevcuttur. Fizik tedavi aletleri yalnızca yetkili hekimler ve uygun eğitimi almış, deneyimli fizyoterapistler tarafından kullanıma uygundur.

Evde Fizik Tedavi Ücreti

Evde fizik tedavisi ücreti birçok faktöre bağlı olarak değişir. Fizik tedavi ücretleri tedavi süresi, kullanılan ekipman ve fizyoterapistin deneyimine göre değişkenlik gösterebilir. Evde fizyoterapi ücreti ne kadar sorusunun cevabı bu bağlamda tedavinin kapsamına ve sıklığına bağlı olarak değişir.

Evde fizik tedavi ücretleri, şehirden şehre de farklılık gösterebilir. Örneğin, fizik tedavi Ankara fiyatları ile diğer şehirlerdeki fiyatlar farklı olabilir. Fizyoterapi Ankara bölgesinde oldukça yaygındır ve çeşitli hizmetler sunar. Fizik tedavi evde hizmetleri, hastaların konforunu artırırken, sağlıklarını da destekler. Ancak, bu hizmetlerin maliyeti, sigorta kapsamı ve kişisel bütçeye göre değişir.

Ücretler, genellikle seans başına veya paket halinde belirlenir. Fizyoterapistler, tedavi sürecini kişiye özel olarak planlar ve uygular. Tedaviye başlamadan önce, farklı seçenekleri araştırmak ve fizyoterapistlerle görüşmek önemlidir.

NTS Medicare Evde Bakım Merkezi, pek çok bakım ve tedavi uygulamasını evde yapabilmektedir. Evde fizyoterapist ve diğer sağlık personellerine gereksinim duyduğunuzda bizimle iletişime geçebilirsiniz.