Evde Fizik Tedavi

Evde fizik tedavi çeşitli nedenlerle evden çıkamayan yahut ev konforunda tedavi görmek isteyen hastalar tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Bu sayede özellikle felçli, protezi olan ya da çeşitli ameliyatlar sonrası hareketi kısıtlanmış hastaların tedavi sürecinde aksaklık yaşanmaz.

Evde fizik tedavi hizmeti almak isteyen hastanın yaşı, tıbbi geçmişi ve tedavi ihtiyaçları değerlendirilir. Fizik tedavi programı, ev şartlarına ve hastanın durumuna uygun şekilde belirlenir. Gerekli durumlarda, fizyoterapist ya da hasta tarafından evde uygulama yapılabilecek çeşitli cihazlar temin edilebilir.

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Fizik tedavisi ya da fizyoterapi olarak bilinen uygulama; kişinin kas sağlığının korunması ve kaslarının geliştirilmesi, ağrılarının azaltılması, hareket fonksiyonunun artırılmasına yönelik çeşitli tedavilerin genel adıdır. Eklemleri kuvvetlendirmek, çeşitli hastalık, ameliyat veya travmalara bağlı olarak zarar gören yumuşak doku ve kasları tedavi etmek için bu işlemlere başvurulur.

  • Fizik tedavi uygulamaları hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına uygun şekilde bir hekim tarafından belirlenir.
  • Bu hizmeti evde almak isteyen kişi, bu hizmeti evde sağlayan kurum ve kuruluşlardan fizyoterapist desteği talep eder.
  • Fizyoterapist hastayı evinde ziyaret ve muayene ederek gerekli tedavi uygulamalarını kapsayan, hastanın fiziksel durumuna ve ev şartlarına uygun bir tedavi planı hazırlar.
  • Belirlenen gün ve saatlerde, belirli ve düzenli aralıklarla evde fizyoterapi hizmetiyle hastanın durumunda iyileşme ya da olumlu ilerlemeler söz konusu olacaktır.
Evde Fizik Tedavi
Evde Fizik Tedavi

Fizik Tedavi Aletleri

Eve fizyoterapist tarafından yapılacak ziyaretler, uygulamanın yalnızca ilk kısmını oluşturur. Çünkü bu işlem için uygun bir alan, ayrıca bazı tıbbi cihazlar gerekebilmektedir. Özel üretilmiş bazı evde fizik tedavi aletleri ve ev ortamında kullanımı da mümkün olan çeşitli fizyoterapi cihazları mevcuttur. Bunlardan bazıları ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

“Tens cihazı”: Tens nedir? Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı anlamına gelen bir kısaltmadır. Deri üzerine yerleştirilen elektrotların, düşük gerilimli bir elektrik akımıyla sinirleri uyarması şeklinde çalışan tens cihazları, ağrının azalmasını sağlar.

NMES Cihazı: Tens cihazıyla benzer bir çalışma prensibine sahip olan cihaz, nörolojik ve musküler problemlerin varlığında kullanılmaktadır. Uygulandığı bölgedeki kasların gelişimini sağlamaktadır. Hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde bulunabilen cihaz, evde fizik tedavi için de taşıma vs. kolaylığıyla elverişlidir.

Aletli Yumuşak Doku Mobilizasyonu: Graston tools olarak da bilinen aygıtlar, fizyoterapistlerin evde fizik tedavi hareketleri kapsamındaki masaj ve uygulamalarında kullandığı ürünlerdendir. Bu ürünle yapılan masaj yumuşak dokulardaki dolaşımın artmasında ve enflamasyonların azaltılmasında etkilidir.

Bunların yanı sıra evde fizik tedavi hizmeti esnasında kullanılan çeşitli bandajlar, kupa terapisi ekipmanı, kuru iğne çeşitleri gibi cihaz ve ürünler mevcuttur. Fizik tedavi aletleri yalnızca yetkili hekimler ve uygun eğitimi almış, deneyimli fizyoterapistler tarafından kullanıma uygundur.

Evde Fizik Tedavi

Fizik Tedavi Ücretleri

Günümüzde nüfus yoğunluğu ve hastane kapasitelerinin bu yoğunluk karşısında yetersizliği, ayrıca hastanelerin enfeksiyon vb. riskler açısından evden daha az güvenli olması, evde bakım hizmetlerinin artmasına neden olmuştur. Pansuman, bakım ve evde fizik tedavi Ankara, İstanbul gibi kalabalık ve büyük şehirlerde oldukça yaygın bir hizmet haline gelmiştir. Bu işlemlerde uzmanlaşmış kurum ve kuruluşların farklı fiyat politikaları mevcuttur.

Evde fizik tedavi ücretleri belirlenirken pek çok etken göz önünde bulundurulmaktadır. Hastanın durumuna ve gereken tedavinin süresine, ihtiyaç oluşabilecek teknik ekipmana göre fiyatlar ve maliyetler de artmaktadır.

Deneyimli ve güler yüzlü bir ekiple çalışmalarını sürdüren NTS Medicare Evde Bakım Hizmeti, evde tetkik, tedavi, bakım ve diğer pek çok hizmetin güvenle alınabileceği bir kuruluştur. Evde fizik tedavi Ankara konusunda detaylı bilgi almak ve aklınızdaki diğer soruların yanıtları için bize ulaşabilirsiniz.