Evde Fizik Tedavi Hizmeti

Evde fizik tedavi hizmeti bel fıtığı, fibromiyalji, boyun düzleşmesi veya kireçlenme gibi genellikle omurga sağlığını ilgilendiren problemlerin tedavisi için uygulanmaktadır. Bir hasta; yaşlılık, engelli olma hali veya obezite gibi nedenlerden ötürü bu hizmeti evde almak isteyebilir. Evde bakım hizmetleri daha konforlu bir tedaviyi mümkün kılar.

Evde fizik tedavi hizmeti yönetmeliği hangi hükümleri içerir? Evde Bakım Hizmetleri Sunumu Hakkındaki Yönetmelik, evlerde çalışabilecek sağlık personellerinin görevleri hakkında da usul ve esasları düzenlemektedir. Buna göre evde bakım hizmetlerine fizyoterapi ve psikolojik tedavi de dahildir. Hizmetleri sunan merkez veya birim, fizyoterapist gibi hekim dışı personeli de görevlendirebilmektedir. Bu personellerin görev ve sorumlulukları aynı yönetmeliğe göre, kendi mesleki mevzuatları ile sınırlıdır.

Evde Fizik Tedavi Hizmeti Ankara

Fizik tedavi, omurga yapısında meydana gelen bazı problem veya hastalıkların tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Evde sağlık hizmetleri kapsamında, bakım merkezleri tarafından sunulan bir tedavi olarak ön plandadır. Bu uygulama, eve gelen fizyoterapistler tarafından yürütülür.

Ankara’da evde fizyoterapi hizmeti sunan profesyonel kuruluş NTS Medicare ile evde sağlık ve bakım hizmetlerinin konforunu yaşayabilirsiniz. Peki hastanede fizik tedavi nasıl yapılır? Prensip olarak evde ve hastanede yapılan fizik tedavi uygulamaları arasında bir fark bulunmaz.

Evde Fizik Tedavi

Elektroterapi, tedavi hareketleri olarak da bilinen egzersizler ve masaj gibi uygulamalar fizik tedavinin çeşitli unsurlarıdır. Fizyoterapistler tarafından bunların bir kısmı veya tamamı birlikte önerilebilir. Evde fizik tedavi uygulaması, eve gelen sağlık personeli tarafından gerçekleştirilir.

Hastaya egzersizlerin nasıl ve hangi düzen ile gerçekleştirileceğinin bilgisi verilir. Ayrıca kasları ve sinirleri uyarıcı nitelikte olan elektrik akımını ileten elektrotlar, vücudun belli bölgelerine yerleştirilir. Bu işlem düzenli aralıklarla gerçekleştirilir. Elektrik akımı verildiği esnada kişi herhangi bir acı hissetmez.

Evde Fizik Tedavi Hizmeti

Evde Fizik Tedavi Ücreti

Evde fizyoterapi hizmetleri ile birçok sağlık sorunu için rahatlama sağlanabilir. Örneğin fibromiyalji olarak da bilinen ve sebebi net olarak anlaşılamayan kronik ağrılar, fizik tedavi uygulamaları sayesinde rahatlatılabilmektedir. Üstelik bu rahatlama uzun süreler boyunca kalıcı olabilmektedir.

Hastanın rahatsızlık duyduğu bölümlere elektrik akımı verilerek uygulanan yöntem, elektroterapi olarak bilinir. Bu uygulamanın etkinliğini ve sağladığı rahatlamanın kalıcılığını arttırmak amacıyla fizyoterapist tarafından önerilen egzersizler de ihmal edilmemelidir. Egzersizler, kasları güçlendirmeye, kan akışını arttırmaya ve kasları esnetmeye yardımcı olmaktadır.

Çeşitli masaj teknikleri ve ilaçlar da kronik ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanılabilen ilaçlar arasında ağrı kesiciler, iltihap gidericiler, kas gevşeticiler ve bazı antidepresanlar yer almaktadır. Benzer şekilde fıtıklar, çeşitli romatizmalar ve omurga yaralanmalarında da fizik tedavinin önemli bir yeri vardır. Uygulamalar, hastanelerin veya çeşitli sağlık merkezlerinin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde görev yapan personelleri tarafından yönlendirilmektedir.

Evde fizyoterapist ücretleri ne kadar? Ücretler; evde uygulanacak olan fizik tedavinin içeriğine ve bakım merkezinin fiyat politikalarına göre değişebilmektedir. En konforlu tedaviyi uygun fiyatlarla alabilmek için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Evde Fizik Tedavi Hizmeti

Eve Gelen Fizyoterapistler

Sırt, bel veya boyun gibi bölgeleri etkileyen çeşitli sağlık sorunları, fizik tedavi yardımıyla giderilebilmekte veya etkileri azaltılabilmektedir. Bu tedavi alanının kapsamında yer alan çeşitli sağlık problemlerinin aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  • Bel ve boyun fıtıkları
  • Omurga yaralanmaları
  • Kırıklar
  • Spor yaralanmaları
  • Ağrı sorunları
  • Romatizma hastalıkları
  • İnme
  • Parkinson
  • Lenfödem

Evde fizik tedavi Ankara şehrinde sık talep edilen hizmetlerden biridir. Ülkemizdeki pek çok yapı, ergonomik kriterlere uygun olarak imal edilmemektedir. Buna pek çok derslikteki sıra veya masalar ile bazı toplu taşıma araçlarındaki koltuk tasarımları örnek olarak verilebilir. Ayrıca insanın omurga anatomisi de ağrı ve sakatlanmalara son derece açık, görece zayıf bir yapıya sahiptir. Tüm bu faktörler omurga problemlerinin görülme olasılığını arttırmaktadır.

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde fizik tedaviye yönelik uygulamalar, Evde Bakım Hizmetleri Sunumu Hakkındaki Yönetmelik hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Buna göre çeşitli bakım merkezleri, evlere fizyoterapistleri yönlendirerek sağlık ve bakım hizmeti sunabilir.

Evde hizmet verecek sağlık personelleri, kendi alanlarının gerektirdiği bilgi ve deneyim çerçevesinde hizmet sunabilir. Örneğin bir fizyoterapist; egzersiz ve elektroterapi gibi uygulamaları yönlendirebilir. Ayrıca hastaya iyi gelebilecek diğer tavsiyelerde bulunabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinde görev yapan hekimler ise hastaya uygun diğer tedavileri planlayabilir. Çeşitli ilaçlar yazabilir ve gerekli olduğu durumlarda diğer tıbbi birimlerle beraber çalışabilir.

NTS Medicare’ın deneyimli ve profesyonel ekibi pek çok alanda evde bakım ve sağlık hizmeti sunmaktadır. Evde fizik tedavi ücretleri hakkında bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.