65 Yaş Üstü Evde Sağlık Hizmeti

65 yaş üstü evde sağlık hizmeti yaşlı kategorisinde değerlendirilen hastalara yönelik sunulan çeşitli uygulamaları kapsamaktadır. Bunlar, belli koşullar altında Sağlık Bakanlığına bağlı birimler tarafından da sunulabilmektedir. Ayrıca özel evde bakım merkezleri, herhangi bir özel şart aramaksızın sağlık hizmeti verebilmektedir.

65 yaş üstü evde sağlık hizmeti neleri kapsar? Hizmetlerin içeriği, 65 yaş üstü bireylerin yaşadıkları sağlık sorunlarıyla doğru orantılıdır. Bu hizmetler tanı, tedavi ve destek uygulamalarını içerebilir. Hastaya refakat edecek personel, hemşire, fizyoterapist ve doktorlar bu süreçte aktif rol oynayabilirler. Sağlık danışmanlığı da bu kapsamda sunulabilecek önemli bir hizmettir. Özellikle de kronik hastalığı olan bireyler, daha uzun ve konforlu bir hayat için sağlık profesyonellerinden danışmanlık alabilmektedir.

65 Yaş Üstü Evde Sağlık Hizmeti Nasıl Alınır?

65 yaşını dolduran bireyler, yaşlı olarak kabul edilmektedir. Bu bireylere sunulacak olan hizmetler, bakım veya sağlık olarak çeşitlendirilebilir. Bakım, sağlık hizmetinin önemli bir tamamlayıcısıdır. Peki 65 yaş üstü hatalar için evde sağlık hizmeti nasıl alınır?

NTS Medicare yaşlı, engelli veya hasta bireylere yönelik tedavi ve bakım hizmetleri sunmaktadır. Ankara’da hizmet veren merkezimiz pek çok kişinin konforlu bir bakım süreci yaşamasını sağlamıştır. Siz de hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evde tanı hizmetleri kapsamında neler sunulmaktadır? Çeşitli sağlık sorunları, tıbbi görüntüleme yöntemleri ile etkin bir şekilde tespit edilmektedir. Örneğin evde röntgen çekimi, Alzheimer gibi ciddi nörolojik hastalıkların veya KOAH gibi akciğer hastalıklarının teşhisine yardımcı olmaktadır. Ultrason ise karın veya boyun gibi bölgelere uygulanan bir görüntüleme tekniğidir. Bu sayede ilgili bölgelerde, aşağıdaki sağlık sorunları tespit edilebilmektedir.

 • Lenf bezi büyümesi
 • Taş, kist, kitle
 • Tümör
 • Çeşitli enfeksiyonlar
 • Organ yağlanmaları ve büyümeleri
 • İç organ yaralanmaları
65 Yaş Üstü Evde Sağlık Hizmeti

Evde Sağlık Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

Merkezimizden bakım veya sağlık hizmeti alabilmek için, ihtiyaç duyuyor olmanız yeterlidir. Hizmetlerimiz; anne, bebek, engelli, hasta ve yaşlılara yöneliktir. Her yaş grubunda gereksinimler ve hastalık semptomları farklılık gösterebilmektedir. Düzenli aralıklarla gerçekleştirilen yaşlı ziyaretleri ile çeşitli tıbbi kontroller yapılmaktadır.

65 Yaş Üstü Evde Sağlık Hizmeti

Ziyaret hizmetleri sayesinde tanı ve tedavi uygulamaları daha etkin bir şekilde yerine getirilebilmektedir. Evde bakım hemşiresi gibi sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilen ziyaretler sayesinde;

 • Yaşamsal bulgular takip edilebilir.
 • Kullanılan ilaçlar hakkında bilgilendirme yapılır.
 • Gerekli olması halinde pansuman, port ve katater bakımı, yara bakımı gibi uygulamalar gerçekleştirilir.
 • İhtiyaç duyulabilecek çeşitli tıbbi malzemelerin ve gereksinimlerin tespiti ile temini yönetilir.
 • Çeşitli refakat hizmetleri sunulabilir.

Yaşlılara Yönelik Evde Bakım Hizmetleri Nelerdir?

Evde sağlık hizmetleri hangi hastalara bakar? Bakım merkezimiz, pek çok hastalık için hizmet vermektedir. Dezavantajlı durumdaki hasta veya yaşlı bireyler, kaliteli hizmetler sayesinde daha konforlu ve uzun bir yaşam sürebilmektedir. Evde sağlık hizmetleri aşağıdaki gibi özetlenebilir;

 • Evde tedavi ve hasta bakımı
 • Evde tanı hizmetleri
 • Sağlık danışmanlığı
 • Evde yara bakımı
 • Evde tıbbi görüntüleme
 • Evde diş tedavisi
 • Tıbbi donanım desteği

Tanı hizmetleri kapsamında Ultrason, EKG, EKO, röntgen gibi yöntemler ile kan ve idrar tahlillerinden yararlanılmaktadır. Bu sayede belli hastalıkların erken teşhisi sağlanabilmekte veya var olan bir hastalığın seyri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Sağlık danışmanlığı hizmeti, özel hasta gruplarına yönelik faydalı bilgilerin sunulabilmesi sebebiyle önemlidir. Bu gruplar; öz bakımını gerçekleştiremeyen bireyler, ameliyat sonrası bakım ihtiyacı duyanlar, yatağa bağımlı hastalar ve diyet yapması gereken hastalar gibi örneklendirilebilir.

65 Yaş Üstü Evde Sağlık Hizmeti

Evde Bakım Hizmeti Verilemeyecek Durumlar

Sağlıklı ve genç bireyler evde bakım veya sağlık hizmetlerine başvuramazlar. Bunun haricinde, hizmetlerin alınmasına engel olabilecek özel bir durum söz konusu değildir. Yaşlı bireylerin sağlık problemlerinin erken fark edilmesi, pek çok açıdan faydalı olmaktadır. Erken teşhis ile gelen tedavi kolaylığı bunlardan en önemli olanıdır.

Hastanelerde; iş yükünün fazlalığı, hastalara ayrılan zamanın kısıtlı olması gibi birtakım dezavantajlı durumlar mevcuttur. Bunlar, özellikle de bakıma ve desteğe muhtaç hastalar açısından önemli bir problem haline gelebilmektedir. Evde bakım hizmetleri sayesinde bu sorunlar, önemli ölçüde giderilebilmektedir.

Ameliyat sonrası süreçte bazı tedbirlere uyum göstermek, hastanın sağlık durumu ve iyileşme hızı açısından önemlidir. İyi bir bakım süreci ile çeşitli ameliyatlardan sonraki süreç, daha rahat atlatılabilmektedir. Ayrıca yeni doğum yapan anneler ile bebeklere sunulan bakım hizmetleri de mevcuttur.