TIBBİ DONANIM DESTEĞİ

NTS MediCare Evde Bakım Merkezi olarak profesyonel kadromuzla, 7/24 sağlık hizmetini kapınıza kadar getiriyoruz.

Tıbbi Donanım Desteği Al

Ads İletişim Formu

Evde hasta bakımı uzun vadede sürdürülen meşakkatli bir süreçtir. Hastanın kendi evinin konforunda, alışageldiği şekilde yaşamını sürdürmesi moral anlamında pozitif etki yaratır. Fakat, hasta bakımlarının sistematik şekilde sürdürülmesi için tasarlanan hastane ortamından uzaklaşılması bazı sorunlar da yaratmaktadır.

Bu sorunların üstesinden gelmek için evin ve hasta odasının ihtiyaçlara cevap verecek şekilde düzenlenmesi gerekir.

Kurulacak sistemin yeterliliği hastanın genel durumu, hastalığın tipi, hastalığın seyri, gelişebilecek komplikasyonlar doğrultusunda saptanır. Bunun yanında içinde yaşanan evin özellikleri, evde yaşayanların sosyal durumu, hasta ve hasta yakınlarının maddi durumu da belirleyicidir.

Evde Sağlık Hizmeti Alan Mutlu Hastalarımız

Hasta Karyolası

Günlük yaşamının önemli bir kısmını yatakta geçiren hastaların evde hastane tipi bir karyola ile yaşam konforu daha artacaktır.

Karyola seçimi yapılırken hastanın yatağa bağımlılığının süresi, hastanın hareket kısıtlılığının derecesi önemlidir. Rehabilitasyon sonucu tekrar hareketi artma ihtimali yüksek hastada karyola ihtiyacı geçici olacağından daha az maliyetli karyola satın alınması veya kiralık karyola seçimine gidilmesi daha doğru olacaktır.

Rehabilitasyon olanağı olmayan hastalarda satın almak daha doğru bir tercihtir. Ancak karyola seçilirken kullanabileceğinden fazla donanıma gerek olmadığı göz önüne alınmalıdır.

Karyola kolay temizlenebilen başucu ve ayakucu hasta tarafından da kumanda edilebilen, korkulukları yeterince yüksek olan, mekanizmaları kolay kullanılabilen donanımda olmalıdır.

Hasta karyolasında eğer havalı yatakta kullanılacaksa kullanılan şilte ince olmalıdır. Karyola yüksekliği ile birlikte normal yaylı yatak üzerine havalı yatağın oluşturduğu yükseklik hem hasta için riskli olmakta hem de hastaya bakan eleman açısından ergonomik zorluk yaratmaktadır.

Havalı Yatak

Günün önemli bir bölümünü yatakta geçiren hastalarda bası yarası (yatak yarası) gelişmesini önlemek için tasarlanmış (Antidequbit yatak) yataklardır.

Yara oluşumunu önlemek için tasarlanmış bu yataklar çalışma mekanizması açısından çeşitlidir:

• Baklava Tipi Havalı Yatak
• Boru Tipi Havalı Yatak
• Pozisyon Veren Tip Havalı Yatak
• Küp Tipi Havalı Yatak gibi çeşitlerden oluşur.

Havalı yatak seçerken hastanın yatak içinde hareket yeteneği, yatağa bağımlı kalabileceği süre önemlidir. Yatak yarası konusunda deneyimli bir ekipten danışmanlık almak suretiyle doğru seçim yapılır.

Tekerlekli Sandalye

Evde hasta bakımında tekerlekli sandalye kullanma ihtiyacı genellikle olmaktadır.

Bu ihtiyaçlar:

 • Tekerlekli Sandalyeler: Hastayı taşımak için kullanılan sandalyelerdir.
 • Tuvalet Tipi Tekerlekli Sandalyeler: Tuvaletini tutabilen ama tuvalete kadar gidemeyen hastaların bulunduğu odada ihtiyacını giderebildiği tekerlekli sandalye tipidir.
 • Tipi Tekerlekli Sandalyeler: Hastanın tek başına banyo yaptırmak için kullanılan suya dayanıklı sandalye tipidir.
 • Geriatri Tipi Tekerlekli Sandalyeler: Hem mobilizasyon hem de uzun süre oturabileceği sandalye

Oksijen Tedavisi Ekipmanları

Oksijen tedavisine ihtiyaç duyan hastaların ev tipi oksijen tüpü kiralama yöntemi ile bu ihtiyaçlarını giderebilirler.

Oksijen Tüpü

Oksijen tüpü seçilirken güvenlik açısından kontrollü ve medikal oksijen sağlayan tüpler seçilmelidir. Ev tipi tüpler yaklaşık olarak 10 lt hacimdedir. O2 ihtiyacına göre tüp sarfiyatı değişmektedir. Bu konuda bir profesyonelden danışmanlık alınmalı evdeki tüp rezervi hastanın mağdur olmayacağı nitelikte olmalıdır.

Oksijen Konsatratörü

Havadaki oksijeni yoğunlaştırarak oksijen elde eden sistemde çalışan cihazlardır. Doldurma gereği olmaması avantajdır. Çalışması için elektriğe ihtiyaç vardır. Elektriklerin kesilmesi durumunda hastanın mağdur olmaması için kesintisiz güç kaynağı veya yedek tüp bulundurulması gereklidir.

Solunum Aspiratörü

Özellikle trakeostomili hastalarda solunum yolları sekresyonlarının tıkaç yapmaması için ortamdan uzaklaştırılması vb işlemler için kullanılır. Basıncı yeterli, temizliği kolay olmalıdır. Başka hastalara ait aspirasyon cihazı ile enfeksiyon bulaş ihtimalı nedeni ile kişiye özel olmalı bu nedenle satın alma yoluna gidilmelidir.

Serum Askısı

Damar içi tedavi ya da enteral beslenme tedavisi olan hastalarda kullanılan serum askıları rahat hareket edebilmeli, dengeli olmalı ve temizliği kolay olmalıdır.

Evde Hasta Bakım Malzemeleri

Oksijen tedavisine ihtiyaç duyan hastaların ev tipi oksijen tüpü kiralama yöntemi ile bu ihtiyaçlarını giderebilirler.

Bakım İçin Sarf Malzemeleri

 • Nonsteril tek kullanımlık eldivenler
 • Hasta alt bezi
 • Pamuk
 • Yatakta hasta temizliği için kullanılan tek kullanımlık köpüklü lifler
 • Durulamaya gerek olmayan hasta saç yıkama boneleri

Tıbbi Sarf Malzemeleri

 • İdrar sondaları
 • Nazogastrik sondalar
 • Asirasyon Sondaları
 • Enjektörler
 • Damar içi tedavi için gerekli İntaket, Serum Seti, Üç Yollu Musluk, Damla Ayar Setleridir